Dni Skupienia Architektów

"Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie. Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie tym, których miłuje."

Ps 127

Galeria zdjęć

26 lutego 2021 r. z grona małopolskich architektów odszedł Tomasz Basista (l. 63)

Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Architektów Katolickich Ar-Ka.

Uważał, że Projekt jest drogą, którą starał się przejść wspólnie z Klientem:
od pierwszych szkiców koncepcyjnych, aż do końca realizacji. Projekt był dla Niego przygodą, nie zawsze łatwą, ale często fascynującą. Mawiał, że:
Architektura trwa... Czas, trwanie, użytkowanie weryfikuje architekturę. Świadomość tego jest miarą dojrzałości architekta.”

 

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 02 marca 2021, o godz. 09:00, w kaplicy na cmentarzu Batowickim przy ul. Reduta w Krakowie.


Mgr inż. arch. Tomasz Basista był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, architektem IARP, członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów, wieloletnim członkiem Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Swoją karierę zawodową rozpoczynał w Biurze Projektów Kolejowych w Krakowie i kontynuował ją przez ponad 30 lat prowadząc do ostatnich chwil własną pracownię projektową W latach 2007-2008 pracował w biurze projektów RPP Architects Ltd w Irlandii, tworząc ciekawe koncepcje budynków mieszkalnych.

Autor różnorodnych projektów architektury użyteczności publicznej, mieszkaniowej, laureat konkursów, jego przykładowe realizacje to:

- Sąd Administracyjny w Białymstoku,

- Budynek mieszkalno-biurowy w Belfaście (IRL)

- Apartamenty w Portstewart (IRL)

Jako rzeczoznawca budowlany przez wiele lat pracował dla sądów w całej Polsce, znany z rzetelności i ceniony w roli biegłego.

Uważał, że Projekt jest drogą, którą starał się przejść wspólnie z Klientem: od pierwszych szkiców koncepcyjnych , aż do końca realizacji. Projekt był dla Niego przygodą, nie zawsze łatwą, ale często fascynującą. Mawiał, że: „Architektura trwa... Czas, trwanie, użytkowanie weryfikuje architekturę. Świadomość tego jest miarą dojrzałości architekta.”

Pięknie śpiewał, rysował. Był czas, kiedy uczył rysunku młodych adeptów architektury.

Był waleczny, nie uciekał od trudnych sytuacji, brał odpowiedzialność za swoje życie.

Bardzo ważna była dla niego rodzina, wychował trzy córki, doczekał się wnuków.

Był człowiekiem wielkiej wiary, zaangażowanym w życie Kościoła, przez kilkanaście lat wraz z żoną był animatorem ruchu rekolekcyjnego Spotkania Małżeńskie, aktywnie działał w radzie parafialnej w Sieprawiu.

Włączał się w działalność Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Ponadto podejmował aktywności związane z zawodem w swojej lokalnej społeczności w Sieprawiu. Był miłośnikiem sportu i muzyki poważnej.

Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Architektów Katolickich Ar-Ka. W ostatnim czasie, podczas ciężkiej choroby uczył nas, że również w bardzo trudnych doświadczeniach można dostrzegać miłość Boga i być za nią prawdziwie wdzięcznym.

 

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 02 marca 2021, o godzinie 09:00, w kaplicy na cmentarzu Batowickim przy ul. Reduta w Krakowie.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia rodzinie zmarłego oraz wszystkim, którym był bliski.