W roku 2015 grupa ufających sobie ludzi założyła stowarzyszenie.
Odbywały się właśnie szóste Dni Skupienia Architektów w Gródku nad Dunajcem. Dni Skupienia powstały z niezłomnego przekonania naszej Koleżanki – architekt Anny Serafin, że warto się spotykać, rozmawiać i wspólnie modlić.. Pięć poprzednich spotkań – ich niezwykła atmosfera, poznani ludzie oraz nasz Dobry Duch – ks. dr Lucjan Bielas – wszystko to sprawiło, że urodziła się wśród nas idea by wartości jakie przyniosły nam owe DSA przekuć w trwałą formułę. Pragnęliśmy mieć możliwość zabrania publicznie głosu w sprawach dla nas ważnych.
My – to grupa Architektów, Członków ich Rodzin i Przyjaciół.
Sprawy dla nas ważne – to przestrzeń i ludzie – zjawiska, które obejmują zakres zawodu Architekta. A to rozległe bardzo obszary. Sprawy dla nas ważne to także rozwój intelektualny i duchowy połączony z etyką chrześcijańską ze szczególną rolą nauczania Kościoła Katolickiego.
Uznaliśmy, że chcemy o tym rozmawiać, chcemy dawać świadectwo naszym poglądom w naszej pracy na rzecz społeczeństwa. Chcemy też rozmawiać o sprawach zawodu architekta, chcemy pomagać sobie nawzajem a w Gródku, co pół roku – cieszyć się możnością kolejnego spotkania Przyjaciół. Dlatego zabraliśmy się do działania. I tak powstało Stowarzyszenie Architektów Katolickich Ar-Ka.
Ufni wiarą w bożą opiekę – wyruszamy w ten rejs.
Zapraszamy na stronę www Stowarzyszenia
Aktywność nasza nie kończyła się na reakcji na zaproszenie – jak w przypadku konsultacji społecznych. Zabieraliśmy także głos protestując – jak w przypadku uchwalonej przez Sejm RP ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.
Efektem naszej pracy – było kilka pism, które wysłaliśmy do przedstawicieli władzy ustawodawczej jak i wykonawczej. Przedstawiamy je niżej w układzie chronologicznym.
Zostaliśmy też zauważeni, czego efektem było dwukrotne zaproszenie nas do udziału w ubiegłorocznych konsultacjach projektu Kodeksu Urbanistyczno – Budowlanego.
Dodatkowym efektem „dodanym” była możliwość współpracy z aktywnie działającą Radą Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów a zwłaszcza z działającym przy Radzie Zespole ds. Legislacji prowadzonym przez Bożenę Nierodę – wiceprzewodniczącą Rady.
W tym miejscu składamy gorące podziękowania za wiedzę, którą wynieśliśmy z tych cennych dla nas spotkań.
Bóg zapłać.
Maciej Nitka, Przedstawiciel Stowarzyszenia Ar-Ka
Kraków – 28 lutego 2017 r.