Dni Skupienia Architektów

"Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą. Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże, strażnik czuwa daremnie. Daremnym jest dla was wstawać przed świtem, wysiadywać do późna - dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko; tyle daje On i we śnie tym, których miłuje."

Ps 127

Galeria zdjęć

a uczynię was rybakami ludzi"(Mt 4,19)

Ten tekst jest tak znany, że wielu się nad nim prawie nie zatrzymuje. A przecież to jedno zdanie wypowiedziane przez Jezusa do przedstawicieli małej firmy rybackiej zajętych połowem i naprawiających sieci nad brzegiem Jeziora Galilejskiego, całkowicie zmieniło ich życie. „ Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim” ( Mt 4,20). Wprawdzie nie sprzedali swych łodzi, a firma dalej egzystowała, to jednak położywszy nadzieję w Chrystusie całkowicie zmienili misje swojego życia.  Do tej pory wykonywany przez nich zawód, zapewne z rodzinną tradycją, był dla nich głównym źródłem utrzymania i sferą dającą poczucie bezpieczeństwa.

W tym jednym momencie wszystko się zmieniło.

Szymon i jego brat Andrzej, Jakub i jego brat Jan, byli ludźmi religijnymi i w Bogu Jahwe upatrywali swój cel ostateczny, z powagą traktowali Świątynię, wyczekiwali Mesjasza i tak jak wszyscy mieli problem z ludzkimi słabościami. Jak się to więc stało, że Chrystus swoim zaproszeniem zupełnie ich przeformatował? Jak się to stało, że tym jednym zdaniem zaistniał dla nich jako oczekiwany Mesjasz i choć będą potrzebowali jeszcze wiele czasu i doświadczeń, aby się w tym przekonaniu utwierdzić, to jednak ten moment był niewątpliwie decydujący.

Zastanówmy się krótko nad fenomenem zaproszenia Chrystusa. Po pierwsze było ono sformułowane językiem zrozumiałym dla rybaków i jasno był określony cel powołanego zespołu: teraz umiecie łowić ryby, „a uczynię was rybakami ludzi”. Warto zaznaczyć, że jest w tym wyrażeniu ukryty ogromny szacunek dla godności osoby ludzkiej.

Jezus bardzo jasno określił metodę jaką będzie się posługiwał wobec uczniów: „Pójdźcie za mną”. Jest to jasna deklaracja, że jako lider zespołu będzie dla nich przewodnikiem, a nie drogowskazem.

Wierzymy, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem, ale jak po ludzku przygotował się do bycia charyzmatycznym Liderem?